Murat Cimi

Resim Öğretmeni / İzmir - 1974

NE DÜŞÜNÜYOR ?

ZAMAN GÖRÜŞÜM

Zaman tamamen bir yanılsama, kavranması mümkün olmayan bir olgu. Göreceli tanımlamalar yapılabilir belki ama kanıtlanabilirliği bana göre yok. Zaman bana göre tanrının kendisi, akış halinde olan ve yine de kavranamaz olan şey diyebilirim.

Murat Cimi / 2021

SANAT ANLAYIŞIM

Bir İtalyan filminde başroldeki adam der ki: “Gördüğüne hemen inanma, her görünenin ardında başka bir gerçek, onun ardında başka bir gerçek onun ardında başka bir gerçek….” diye devam eder… Hayatımızda karşılaştığımız pek çok olay ve tanıdığımız pek çok insan bu cümleyi haklı çıkarır. Ama insanoğlu bu tarz durumlarla defalarca karşılaşsa da, yine de her yeni karşılaştığı benzeri olaylarda şaşırmaya devam eder ve bu cümleyi hatırlar. 

         Resimlerimdeki düşünsel ifade bu ana eksen üzerinde şekilleniyor.Tarih sahnesindeki her topluluğun kendi insanına dayattığı bir bakış,bir algı ve düşünme şekli var.Oysa insan bu sanal doğruları aşıp,olaylara farklı bakabilmeyi öğrenebilmeli,arkasındaki farklı gerçeklikleri görebilmelidir.Her insan gözlerinin önüne bir perde gibi çekilmiş narsisist kimliğiyle yüzleşmeli ve kendi hakikatini arayıp bulmalıdır.En eski felsefi öğreti olan “Kendini bil!”cümlesini iyi analiz edip çözmelidir.

         Yukarıdaki açıklamaların resimlerimdeki karşılığı şöyle oluyor.

     Etrafı beyaz kontürle çevrili herhangi bir figür(bu her şey olabilir,konu önemli değil), ki bu ilk algılanan oluyor,fakat daha dikkatli bakıldığındaysa resmin geneline gizlenmiş ,genellikle gündelik eşya ve figürlerin olduğu,bu figürlere de dikkatli bakıldığında da,özgün motiflerin  olduğu, bir kompozisyonun ortaya çıktığı görülüyor.

      Resimlerim bu anlamda ,her izlemede saklı şeylerin bulunmaya çalışılarak,adeta kişiye terapi sağladığı, birer bulmacaya dönüşüyor.

Eser Sayısı52
Karma Sergi00
Aktif Olduğu Yıl7
Kişisel Sergi00

SANATÇI ESERLERİ

×
MERHABA!
BEN-Fİ
Alışılagelmiş galerilerden farklı olarak fütürist bir yaklaşımla sanat ve bilim arası köprünün enberi temeliyim. Form'un kendsi tarafından iletilen mesajları enöte bilim temeline gürültüyü azaltarak iletiyorum. UNESCO tarafından ilk kez kutlanan 15 Nisan…
AKADEMİK DENEME
Fİ VE KISA TARİHİ
Fi kimdir ? Ne yapar ? Nerede yaşar ? Ne ister ? ve Bizi ayıran nedir ? Fi; zaman ve mekandan bağımsız, bizim bütünlüğümüzü var eden makro evrenler içerisindeki en büyük…
İLETİŞİME GEÇMEK İÇİN