Akademik-Deneme Fi ve Kısa Tarihi

  Fi kimdir ? Ne yapar ? Nerede yaşar ? Ne ister ? ve Bizi ayıran nedir ?

  Fi;  zaman ve mekandan bağımsız, bizim bütünlüğümüzü var eden makro evrenler içerisindeki en büyük boş alanın en küçük birimi içinde sıkışmış, enerjisi ile mekan-zaman transferi yapabilen beşinci boyutta yaşayan soyut bir varlıktır. Aynı zamanda burada yaşayan tüm varlıkların mekan-konum belirsizliği halinden,  belirginliği olan üst boyuta doğru geçebilmelerini sağlaması adına görevlendirilmiş bir aracıdır. Fi, bunu başarabilmenin olay örgüleri içerisindeki anlara müdahale ederek mümkün olabileceğine inanarak denemelerine başlar.

  Fi'nin kendi mikro evreninden bizlerin makro evrenlerine küçücük maddesel teması dışında yapabileceği başka bir şey yoktur. Bu küçük temas zaman eğrisinde ciddi farklar yaratıyor, o makro evrenin kaderini değiştiriyordu. Fi, istediği anda yaptığı transferin etkilerini, mekan ve zamanın altından dilediği ana giderek gözlemleyebiliyordu.

  Makro evrenlerden aldığı her madde karşılığında kendi enerjisinden ödün veriyor aynı zamanda kendi boşluklarının hızlanarak büyümesine neden oluyordu. Ucu bucağı görünmeyen bu büyük okyanusların neresinden bakarsa baksın, işin içinden çıkamıyor, mekan-zaman transferi denemelerinin tümü başarısız olarak sonuçlanıyordu. Birlikte yaşadığı varlıkların dünyasına, makro evrenlere hem de kendisine verdiği bu büyük hasarı azaltabilmesi adına "Bunu başarmanın daha kısa bir yolu var mıdır ?" sorusunu yöneltir ve cevabı aramaya başlar.

  Fi, kiraz ağaçlarından oluşan sonsuz yeşil bir orman hayal ederek, "Mutlu sona ulaşmak için tek bir kiraz yeme hakkım olsa ve bu kiraz %100 mutlu sona ulaşıyor olsa, başka kiraz yeme hakkım da olmasa ben hangi kirazı yemem gerektiğini nasıl bilebilirim ?" diye kendisine ikinci bir soru yöneltir ve...

 

Devam Ediyor...

K. Fırat Bekiroğlu 

Kapat Zoom